Kuchenka Jetboil Zip

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00

Jetboil to popularny producent zintegrowanych turystycznych systemów do gotowania wody. W tej recenzji chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat jednego z najpopularniejszych i najtańszych produktów marki Jetboil, mianowicie: Jetboil Zip Cooking System. Nie jest to wprawdzie najlżejszy typ kuchenki turystycznej, jednak z punktu widzenia lekkiego podróżowania ma ona jedną niezaprzeczalną zaletę: specyficzna konstrukcja zintegrowanego palnika pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie energii, tym samym ilość zużywanego gazu jest znacznie mniejsza, a co za tym idzie ilość ciężkich kartuszy z gazem w plecaku jest mniejsza. 

Budowa kuchenki

lekka kuchenkaZestaw Jetboil Zip składa się z następujących elementów:

 • Kubka 0,8l powleczonego termoizolacyjną pianką neoprenową, chroniącą od oparzeń i jednocześnie lepiej utrzymującą ciepło płynu wewnątrz kubka. Do pianki doszyty jest materiałowy z uchwyt. Od spodu kubka mamy radiator, którego zadaniem jest lepsze pochłanianie ciepła z palnika - dzięki temu ciepło nie ucieka na boki jak w zwykłych kuchenkach, a jest pochłaniane większą powierzchnią. waga: 170 gramów
 • palnika do którego wkręca się kartusz (z gwintem); waga 115 gramów
 • podstawki pod kartusz; waga: 27 gramów
 • uniwersalnej, rozkładanej podstawki pod inne naczynia; waga: 36 gramów
 • wieczka do kubka; waga: 21 gramów
 • plastykowego kubka służącego jako zatyczka od dołu; waga: 24 gramy

Waga całości wynosi 393 gramy.

Od razu dodam, że nie wszystkie elementy zestawu musimy ze sobą nosić. Jeśli nie używamy innych naczyń możemy zostawić w domu uniwersalną podstawkę. Podstawka stabilizująca pod kartusz również nie jest obowiązkowa, choć ułatwia stawianie jetboila na nierównej powierzchni. Plastykowy kubek/zaślepka ze względu na swoją niewielką wagę i dużą pojemność (ok 300 ml) radziłbym jednak zabierać w podróż. Jednak bez niego, minimalna waga użytkowa zestawu wynosi: 306 gramów.

W przeciwieństwie do niektórych innych modeli producenta, model Zip nie posiada zapalnika piezoelektrycznego, więc kuchenka musi być odpalana z zewnętrznych źródeł: zapałkami, zapalniczką itd.

Użytkowanie kuchenki Jetboil Zip

 Trzeba przyznać, że konstrukcja jest udana. Woda gotuje się bardzo szybko: zagotowanie 0,5 litra wody w zależności od temperatury otoczenia, wody, wiatru - trwa około 2 minut. Wprawdzie kubek ma pojemność 0,8 litra, to jednak gotowanie więcej niż pół litra mija się z sensem gdyż woda podczas wrzenia zaczyna chlupać na boki. Zresztą podziałka wybita na jednej ze ścianek kubka kończy się właśnie na 500ml - jak widać nie bez przyczyny.

Jako, ze model Zip jest chyba najtańszym modelem kuchenek Jetboila to nie ma w nim zapalnika piezoelektrycznego. Zapalanie kuchenki zapalniczką gdy kubek zamocowany jest na palniku jest dość utrudnione, gdyż palnik znajduje się dość głęboko wewnątrz. Łatwiej przychodzi zapalanie zapałkami, osobnym zapalnikiem piezo lub ew. zapalniczką po wcześniejszym zdjęciu kubka.

Zestaw pomyślany jest tak, by można było schować wszystkie elementy do środka kubka, mieści się także 100 gramowy kartusz z gazem, jednak u nas małe kartusze mają objętość z reguły 125 gram. Takie kartusze też się zmieszczą ale wieczko się nie domyka. 

jetboil mocowanieMoim zdaniem największą wadą Jetboil Zip jest system mocowania i blokowania kubka do palnika. Wykonuje się to poprzez odpowiednie wstawienie kubka w palnik w ten sposób by wypustki z palnika trafiły w otwory na kubku - widoczne na zdjęciu. Następnie przekręca się kubek co powoduje zablokowanie obu elementów. Działa to bardzo dobrze ale tylko na "sucho". Gdy kubek jest rozgrzany, jego odkręcenie z palnika jest trochę trudniejsze, czasami się blokuje, a mając wewnątrz wrzątek można się nawet nim ochlapać. Widziałem w Internecie, że niektórzy modyfikują zestaw w ten sposób, że pozbywają się palnika, zastępują go znacznie lżejszym (poniżej 70 gram, zamiast 115 gram), a w dolnej obudowie radiatora nacinają otwory, w które wchodzą ramiona palnika. 

 

Podsumowanie

System proponowany przez Jetboila nie jest najlżejszym urządzeniem do gotowania wody, nie jest też najtańszy (od kilku lat do kupienia w Polsce za 300 złotych). Jednak oszczędność energii podczas gotowania powoduje, że zaoszczędzimy trochę na zakupie kartuszy i co nie mniej ważne, nie będziemy musieli nosić zbędnego gazu.

Dla kogo jest Jetboil? Moim zdaniem ma on szczególne zastosowanie podczas dłuższych wyjazdów, gdy oszczędność paliwa zaczyna równoważyć nam ciężar samego jetboila. Podczas jedno, dwudniowych wycieczek chyba lepiej sprawdzi się minimalistyczny palnik + naczynie do gotowania. 

Leave your comments

Post comment as a guest

0 Character restriction
Your text should be more than 10 characters

People in this conversation

 • Krzysztof

  Mojemu tacie sprzęt wybuchł i zapalił się po kilku latach używania. Trzeba wymienić sam palnik. Czy tego sprzętu są różne rodzaje? Czy dopisek "ZIP" to jakiś inny rodzaj? Ktoś się orientuje?

  0 Like Short URL:
 • Jacek

  Jakby to powiedzieć ... wydajność energetyczna to jedno, skazanie na najmniejszy nabój gazowy, o najgorszym stosunku masy, to drugie.

  0 Like Short URL:
 • dlaczego "skazanie"? Jetboila można używać z większymi kartuszami - nie zmieszczą się one do wewnątrz kubka na czas transportu ale nie przekreśla to sensu użytkowania jetboila z dużymi kartuszami.

  0 Like Short URL: