Namiot Big Agnes Slater UL2+

4.4444444444444 1 1 1 1 1 Rating 4.44
Lekki Namiot Big Agnes

Big Agnes to znany za oceanem producent wysokiej jakości namiotów, śpiworów i mat turystycznych. W tej recenzji opiszemy jeden z namiotów z najlżejszej serii Ultralight Backpacking, a mianowicie Big Agnes Slater UL2+. Nie jest to wprawdzie najlżejszy dwuosobowy namiot tej firmy jednak dzięki takim cechom jak: spore rozmiary wnętrza (jak na dwójkę), własny stelaż, przedsionek, dobra izolacja, dwuwarstwowość, ma kilka cech, które powodują, że stosunek komfortu oferowanego przez namiot do jego wagi jest bardzo wysoki.

Przeczytaj również nasz poradnik dotyczący wyboru lekkiego namiotu

Teoretyczna i faktyczna specyfikacja namiotu

Zacznijmy od danych producenta:

 Slater UL2+
Trial Weight, tj. waga namiotu bez linek, śledzi itp. 2lb 9oz = 1162 gramów
Waga całkowita 2lb 15oz = 1335 gramów
Waga dodatkowej podłogi (opcja) 6oz = 170 gramów
Waga Fast Fly (stelaż, podłoga, tropik) 1lb 14oz = 850 gramów
Rozmiar po spakowaniu 5" x 19" = 13 x 48 cm 
Powierzchnia podłogi 37sq ft = 3,4 m2
Powierzchnia przedsionka 8sq ft = 0,74 m2
Wysokość nad głową 40" = 101 cm
Wysokość nad nogami 26" = 66 cm
Maksymalna szerokość 150 cm
Minimalna szerokość 130 cm
Długość sypialni 244 cm

 

A teraz pomiary poszczególnych elementów namiotu zważonych przeze mnie na domowej kuchennej wadze. Ważony namiot nie podlegał w zasadzie jakimkolwiek modyfikacjom (poza wycięciem metki z wnętrza sypialni).

 • aluminiowy stelaż bez etui: 305 gramów
 • rurka do naprawy pękniętego stelaża: 11 gramów
 • śledzie (11 sztuk) wraz z etui: 133 gramów
 • sypialnia: 482 gramy
 • tropik: 424 gramy
 • cały oryginalny zestaw (ze wszystkimi śledziami, linkami, etui, instrukcją użytkowania, rurką naprawczą): 1391 gramów
 • dodatkowa podkładka pod podłogę wykonana z Tyvek: 160 gramów
 • Pełny zestaw wraz z opcjonalną podkładką: 1550 gramów.

Jak widać, pomimo różnic w niektórych pomiarach, namiot Big Agnes Slater UL2+ jest bardzo lekki. Całkowita waga oryginalnego zestawu wynosi mniej niż 1,4 kg, podczas gdy większość namiotów dwuosobowych, dwuwarstwowych o podobnych rozmiarach waży około 3 kg.

 

Budowa i cechy namiotu

namiot bez tropikuBig Agnes Slater UL2+ oparto o jeden, wykonany z lekkiego stopu aluminium stelaż (DAC) w kształcie litery Y. Od strony przedsionka namiotu i wejścia do niego stelaż posiada dwa końce po bokach, zaś trzeci koniec dochodzi do ziemi w części przeciwległej, na środku. Dzieki temu największą wysokość namiot uzyskuje od strony wejścia, a najniższą tam gdzie trzymamy nogi. 

Namiot Big Agnes Slater UL2+ teoretycznie jest samonośny, czyli taki, który nie wymaga przytwierdzania go do podłoża aby stał stabilnie. W praktyce, namiot najlepiej jednak jest przytwierdzić do podłoża przynajmniej w 4 miejscach: od wejścia po bokach by naciągnąć przedsionek, a także w części końcowej po bokach sypialni by naciągnąć lepiej sypialnię. Producent dołączył doi namiotu 11 lekkich śledzi, z czego w większości przypadków będziemy wykorzystywać 9. Pozostałe dwa mogą przydać się do lepszego naciągnięcia linek tropiku po bokach w niekorzystnych warunkach wietrznych. 

Długość sypialni (244cm) jest wystarczająca by przy korzystaniu z namiotu przez dwie osoby zmieściły się również plecaki. Można także umieścić plecaki w przedsionku jednak bez zastosowania podkładki - plecaki będą leżały na ziemi. 

Jeśli chodzi o wysokość namiotu to deklarowane przez producenta 101 cm w zupełności wystarcza by dwie osoby mogły wygodnie siedzieć wewnątrz namiotu. 

namiot bez tropiku izolacja ripstopW przeciwieństwie do większości namiotów (zwłaszcza tych ultralekkich) sypialnia w większości wykonana jest dość dobrze izolującego od wiatru nylonu typu ripstop. Dzięki temu wewnątrz namiotu zatrzymywane jest znacznie więcej ciepła niż w namiotach ze zwykłą siateczką. Dlatego też, niektórzy traktują ten namiot nawet jako 3,5 sezonowy, choć ja skłaniam się ku twierdzeniu,że jest to namiot 3 sezonowy z dobrą izolacją od zimnych podmuchów wiatru (np. na dużych wysokościach). Aby sprawnie regulować dopływ temperatury do wnętrza sypialni cała powierzchnia drzwi składa się z dwóch warstw: ripstopu jak reszta sypialni oraz standardowej siateczki (widoczne na zdjęciu obok). Dzięki podwójnemu zamkowi w drzwiach możemy wprowadzać do wnętrza większą ilość świeżego powietrza odpinając warstwę ripstopu.

Nie da się ukryć, że dzięki większej szczelności sypialni mamy też do czynienia z większą kondensacją wilgoci wewnątrz namiotu, zwłaszcza jeśli śpimy z zamkniętą warstwą ripstopu w drzwiach w ciepłą i bezwietrzną noc. Od razu jednak dodam, że kondensacja, choć zauważalna, to jednak nie jest znaczna. Gdy spaliśmy w dwie osoby w spokojną, dość wilgotną noc przy temperaturze około 10 stopni z zamkniętymi szczelnie drzwiami nie było efektu skraplania do wewnątrz, śpiwory były suche, a wilgoć zbierała się na niektórych fragmentach ścianek sypialni. Spanie przy otwartym ripstopie eliminuje ten problem. 

Przedsionek jest stosunkowo niewielki i jak dla mnie to idealnie nadaje się do postawienia w nim butów i niektórych "brudnych" akcesoriów takich jak kuchenki itp. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by w przedsionku zostawiać plecaki. 

Jeszcze słowo wyjaśnienia w sprawie dodatkowej podkładki pod podłogę. Bardzo niska waga namiotu bierze się przede wszystkim z zastosowania bardzo lekkich materiałów, zdaniem producenta ich lekkość nie obniża wytrzymałości, jednak biorąc pod uwagę bardzo cienką podłogę namiotu może się zdarzyć, że zostanie ona przerwana gdy umieścimy namiot na ostrej powierzchni (np. kamieniach) dlatego w sprzedaży jest specjalna podłoga, która może pełnić dwie funkcje: zabezpieczenie podłogi zintegrowanej z sypialnią lub może być wykorzystana jako niezależna podłoga w wariancie gdy bierzemy ze sobą wyłącznie stelaż i tropik, a sypialnię zostawiamy w domu.

Wiele osób zamiast kupować nietanią oryginalną podłogę do namiotu woli wykorzystać ultralekki i tani materiał Tyvek (oryginalnie jest to folia paro-przepuszczalna do dachów). Ja nabyłem Tyvek w wersji Softwrap, choć wcześniej używałem namiotu bez podkładki. To czy konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie podłogi zależy przede wszystkim od podłoża, na którym stawiamy namiot. Jeśli spodziewamy się miękkiej łąki to podkładka jest zupełnie zbędna bo materiał podłogi na pewno wytrzyma wiele - jednak gdy rozkładałem namiot nad jeziorem w Górach Fan w Tadżykistanie na kamienistym brzegu wówczas postanowiłem na kolejny wyjazd zaopatrzyć się w podkładkę. Wyszedłem z założenia, ze szkoda ryzykować warty kupę pieniędzy namiot jeśli kosztem 160 gramów można spać spokojnie.  

 

Użytkowanie namiotu - wrażenia

Jeśli chodzi o wrażenia z użytkowania namiotu Slater UL2+ to są one zdecydowanie pozytywne. Rozkładanie i składanie jest bardzo proste, jednej osobie zajmuje maksymalnie 5 minut. Wprawdzie instrukcja (wszyta jak metka do etui) jest tylko po angielsku i jest opisowa to jednak nawet bez znajomości języka można bez trudu domyślić się jak użytkować namiot. 

PLUSY:
Największym plusem namiotu, oprócz wagi, jest spora ilość miejsca wewnątrz + funkcjonalny przedsionek. Nie bez znaczenia jest także opisana wcześniej warstwa ripstopu izolująca w chłodniejszych warunkach lecz wpływająca na temperaturę podczas słonecznej pogody. Co ważne mimo izolacji, kondensacja wilgoci pozostaje na niewielkim poziomie.

MINUSY:
Nie da się ukryć, że
największą wadą namiotu jest jego cena. Jeśli mówimy o cenie to warto podkreślić także fakt, iż nie spotkałem produktów Big Agnes w polskiej dystrybucji dlatego swój namiot kupowałem w internetowym sklepie z UK gdzie koszty przesyłki były niskie (kilka GBP). W momencie pisania tej recenzji namiot Slater UL2+ jest dostępny w Anglii za 228 funtów, co przy aktualnym kursie wynosi mniej niż 1300 PLN. Z jednej strony jest to dużo jak za namiot dwuosobowy, jednak biorąc pod uwagę ceny konkurencji (np. MSR) w tej klasie produktów to opisywany namiot nie wypada najgorzej. 

 

Więcej zdjęć namiotu

Leave your comments

Post comment as a guest

0 Character restriction
Your text should be more than 10 characters

People in this conversation

 • Kinga

  A znasz jakieś inne, polskie, lekkie 2- osobowe namioty? :) Takie około 2-3 kg?

  0 Like Short URL:
 • Kuba

  Bardzo ciekawa recenzja, dzięki!
  A co myślisz o namiocie NatureHike NH15T002-T? Przypomina Twój, jak i te od MSR, a kosztuje ok $100. Produkują go oczywiście skośnoocy bracia ze wschodu Opinii w necie jest nie za dużo, ale jak są, to pozytywne. Od razu mówię, że nie potrzebuję namiotu do wyprawy na K2. Chińczycy wywołują podejrzenia, choć udaje im się robić produkty porządne, jak na przykład kuchenka gazowa BRS 3000T. Wielkie dzięki za odpowiedź.

  Comment last edited on about 3 years ago by Łukasz
  0 Like Short URL:
 • Kinga

  Hej Kuba
  Ja i mój chłopak od prawie roku podróżujemy z tym namiotem po Ameryce Południowej. Rozkładaliśmy go ponad 200 razy i w końcu się zepsuł :(. To znaczy podłoga zaczęła troszkę przeciekać i złamał się jeden paliczek (ach te patagońskie wiatry). Wiedz, że ten namiot jest wybitnie letni/ na ciepłą wiosnę i ciepłą jesień. Jest bardzo przewiewny i przestronny jak na swój rozmiar. Niestety podłoga zrobiona jest z g****a i po jakimś czasie robią się w niej mikroskopijne dziurki. Przewiewność tego namiotu skutkuje tym że zacinający deszcz wpada do środka oraz że jest w nim zimno gdy na zewnątrz jest zimno. Poza tym jesteśmy z niego zadowoleni. Jak dla nas takie 3,5/5

  0 Like Short URL: