ABC lekkiego podróżowania

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.67

Tak jak nie istnieje jedna definicja udanej podróży, tak też nie istnieje jedna uniwersalna recepta na lekkie podróżowanie. Ilość i ciężar sprzętu zależy od naszej destynacji, charakteru wyjazdu, indywidualnych preferencji itp. Jednak aby podróżować "lekko" najlepiej jest zacząć od kilku podstawowych reguł. Jednym mogą one wydawać się oczywiste i głupie, to jednak ich skuteczność zdaniem większości ultralight backpackerów nie podlega dyskusji. Nawet jeśli poniższe porady są wam znane to uporządkowanie wiedzy w jednym miejscu na pewno nie zaszkodzi :)

W tym artykule dowiecie się od czego zacząć zabawę w odchudzanie bagażu. Jest to pewnego rodzaju zbiór przykazań miłośnika lekkich podróży. Jak już wspominałem w innym artykule, dla mnie lekkie podróżowanie jest sposobem na ułatwienie sobie życia podczas podróży a nie ortodoksyjną ideą, której podporządkowuję wyjazd. Dlatego traktujcie wszelkie zamieszczone w naszym serwisie porady jako cenne wskazówki, a nie jako obowiązkowe zadania do wykonania. Zdrowy rozsądek ponad wszystko!

modyfikacje sprzetu

1. Wszystko można odchudzić

Wyjdź z założenia, że każdą rzecz, którą zabieramy w podróż można odchudzić. Niektórzy twierdzą, iż zacząć należy od tej najcięższej, tzn. samej osoby turysty. Niewątpliwie prawdą jest, że zbędne kilka kilogramów tłuszczu ciąży w podróży tak samo jak ciężki plecak. Nie będę rozpisywał się o odchudzaniu bo to nie to miejsce, a wszelakich poradników i cudownych diet znajdziecie w Internecie tysiące. Pamiętajcie jednak o oczywistości, iż nasza waga również daje nam w kość podczas podróży.   

Odnosząc się do kwestii odchudzania bagażu podróżnego mam na myśli głównie wprowadzanie drobnych modyfikacji. Zastanów się czy naprawdę konieczne jest zabieranie ze sobą oryginalnego lecz ciężkiego pokrowca na namiot lub śpiwór? Często darmowy i lżejszy odpowiednik dostępny jest w zasięgu ręki: worek foliowy inny pokrowiec, itp. W kolejnych artykułach zajmiemy się przykładami możliwych modyfikacji dla poszczególnych przedmiotów, takich jak śpiwory, namioty, plecaki itp.

 

waga kuchenna

2. Zważ każdy przedmiot

Kuchenna waga najlepszym przyjacielem każdego zwolennika lekkich podróży! Każda precyzyjna waga się przyda, oczywiście najwygodniejsza jest elektroniczna, a jeszcze lepiej jeśli powierzchnia szali jest jest spora - dzięki temu łatwiej będzie ważyć przedmioty o większych rozmiarach. 

Zważenie każdego przedmiotu daje naprawdę niezłe efekty. Pewnie nie zaskoczy cię informacja, że namiot jest cięższy od pary skarpetek, jednak nie raz zdziwisz się ile niektóre rzeczy ważą. Szczególnie ubrania. Mając w ręku bluzę czy kurtkę może nam się wydawać, że one prawie nic nie ważą. Okazuje się jednak, iż nasze "wyczucie wagi" w rękach zawodzi gdy mamy do czynienia z większymi, w miarę lekkimi przedmiotami. 

Dokładne ważenie pozwoli nam także ocenić poszczególne składniki danego sprzętu. Dzięki wadze możemy wyłapać, że przywoływany wcześniej pokrowiec na namiot waży mniej więcej tyle co np. para spodni. 

 

spiwor lekki

3. Zacznij od najcięższych sprzętów

Odchudzanie plecaka najlepiej rozpocząć od przedmiotów najcięższych. Z przyczyn oczywistych drzemie w nich największy potencjał optymalizacji. W większości przypadków, zmniejszenie wagi namiotu ważącego przykładowo 3 kg o 200 gram będzie znacznie prostsze i mniej kosztowne niż uzyskanie takiego postępu w stosunku do sprzętów lżejszych, takich jak np. ubrania. 

Największe, a zarazem mogące najbardziej "schudnąć" sprzęty to: namiot, śpiwór, sam plecak, komplet ubrań itd. Przechodząc płynnie do kolejnego punktu naszej listy przykazań - zastanów się czy wiele z ciężkich przedmiotów jest ci naprawdę potrzebne (krzesło, statyw etc).

Pamiętaj także, iż lekkie powinny być nie tylko przedmioty w samym plecaku. Zwróć uwagę na rzeczy, które masz na sobie: buty, wszelką elektronikę w kieszeniach, pęk zbędnych kluczy itp. 

 

zabieraj mniej rzeczy

4. Spakuj mniej rzeczy

Odpowiednie planowanie pozwoli ci spakować mniej zbędnych rzeczy. Ileż to razy bierzemy ze sobą przedmioty, które mają się przydać na tzw. wszelki wypadek? Często ładujemy do plecaka rzeczy, które faktycznie byłyby niezbędne gdybyśmy mieli wylądować na bezludnej wyspie. A w większości wypadków podróżuje się do miejsc, gdzie nie ma najmniejszego problemu z kupieniem brakującej rzeczy gdy ten mityczny "wszelki wypadek" nastąpi. Czy zamiast brać kilkanaście kompletów ubrań i taszczyć je na plecach nie lepiej wziąć mniej i zaplanować pranie? Nowo zakupiony gadżet może i jest fajny ale czy koniecznie potrzebny w podróży? 

Spróbuj przestawić swoje myślenie - dostosuj listę rzeczy do faktycznie niezbędnego minimum w danym miejscu i okolicznościach. Jadąc w lecie do Chorwacji nie musisz zabierać czapki, którą by się wzięło w styczniu...

Pamiętaj! Z reguły nie jedziesz na pustynię i nie musisz brać wszystkiego co masz w domu i dodatkowo jedzenia i picia na cały okres.

 

dziel sie rzeczami

5. Podziel się bagażem

I nie chodzi mi o to by twoje toboły dźwigał ktoś inny. Rzecz w tym by nie dublować niepotrzebnie niektórych rzeczy. Jeśli podróżujesz choćby z jedną osobą to naprawdę niewiele wartości dodanej przyniosą wam podczas podróży te same przedmioty. Czy dwie suszarki (tak, wiem, słowo suszarka nie istnieje w kontekście lekkich podróży) na 2 lub 4 osoby są niezbędne?

Najprostszy przykład: każdy z uczestników kilkudniowej wycieczki ma swoją (najczęściej nową) tubkę pasty do zębów, swoją ładowarkę itp. Nie wymaga wielkiego kłopotu odpowiednie zaplanowanie listy sprzętu i w niektórych przypadkach podzielenie się tymi, które mogą stać się wspólne. 

 

wielofuncyjne sprzety

6. Wybieraj rzeczy wielozadaniowe

Podczas pakowania się, czy też będąc na przedwyjazdowych zakupach pomyśl o przedmiotach wielofunkcyjnych, które dadzą możliwość zmniejszenia ilości bagaży nie tracąc przy tym wszystkich funkcjonalności. Istnieje wiele produktów, które można stosować  na kilka sposobów: np. chusta (najlepiej typu Buff) może służyć zarówno jako ochrona głowy przed słońcem czy zimnem. Można jej także użyć jako szalik, ochronę przed pyłem itd. 

Innym dobrym przykładem wielofunkcyjnej rzeczy są lekkie sandały przystosowane do wody. Dzięki nim nie musimy brać klapek pod prysznic czy pantofli.

 

sklep lekkie

7. Pomyśl o lekkich zamiennikach

Myśląc o lekkim podróżowaniu wiele osób zaczyna od rozważań na temat ewentualnej wymiany posiadanych sprzętów na lżejsze. Jest to swego rodzaju pułapka myślowa, skrót, który zamyka nam oczy na możliwości taniego odchudzenia plecaka.  Dlatego specjalnie ten punkt umieściłem na końcu listy, gdyż wcześniejsze reguły powinny być spełnione zanim pójdziemy do sklepu by wymieniać sprzęt. 

Zdaję sobie sprawę, iż pewnych rezultatów nie da się osiągnąć bez wymiany sprzętu. Niech jednak wydawanie pieniędzy będzie raczej ostatecznością. Pamiętaj, że lekkie sprzęty nie zawsze są droższe - dlatego najlepiej o ich wadze pomyśleć na etapie kupowania.

 

Przeczytaj listę ponad 100 krótkich praktycznych porad na temat odchudzania bagażu

 

Leave your comments

Post comment as a guest

0 Character restriction
Your text should be more than 10 characters
  • No comments found